ORTOPEDA

PORADNIA ORTOPEDYCZNA

Ortopedia to dziedzina zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem operacyjnym chorób narządów ruchu czyli szkieletu (z wyjątkiem czaszki), układu więzadłowo stawowego, oraz uszkodzeń mięśni, nerwów i naczyń.

Najliczniejsza grupa pacjentów, to pacjenci ze złamaniami kości, zaś najczęstszy problem ortopedyczny stanowią choroby zwyrodnieniowe stawów np. stawu kolanowego lub biodrowego oraz urazy i choroby stawu kolanowego, prowadzące do uszkodzeń łąkotki, więzadeł, niestabilności kolan, uszkodzeń chrząstki stawowej.

ORTOPEDA-warszawa-specjalista-lekarz-prywatny

Schorzenia narządu ruchu można podzielić na następujące grupy:

 • choroby i wady wrodzone układu kostno-stawowego (kręcz szyjny, wysokie ustawienie łopatki, kolano przygięte, odwrócona stopa wrodzona, stopa końsko-szpotawa lub wydrążona)
 • zmiany pourazowe (złamania zamknięte i otwarte, skręcenia, zwichnięcia)
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, bioder, kolan, rąk)
 • choroby stawów o etiologii zapalnej (gorączka reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa)
 • choroby metaboliczne tkanki kostnej (osteoporoza, osteomalacja)
 • nowotwory – pierwotne i przerzutowe łagodne i złośliwe (kostniak, wyrośl chrzęstno-kostna, mięsak, szkliwiak)

 

Generalnie schorzenia narządów ruchu występują w obrębie bioder, kolan, barków, łokci, kręgosłupa, stopy i nerwów, a właściwie dobrane i zaplanowane leczenie przynosi pozytywne rezultaty kliniczne.

Centrum Medyczne Aurismed oprócz konsultacji ortopedycznych swoim pacjentom oferuje:

USG mięśni, ścięgien i więzadeł to bezpiecznie, nieinwazyjne oraz bezbolesne badanie obrazowe, które umożliwia ocenę ich struktury, rozpoznanie rodzaju, wielkości i lokalizacji zmian pourazowych, diagnozę przyczyn bólu oraz innych dolegliwości. Wśród wskazań do przeprowadzenia badania znajdują się:

 • zbicia, naciągnięcia i naderwania mięśni,
 • naciągnięcia, naderwania i zerwania ścięgien,
 • naciągnięcia, naderwania i zerwania więzadeł,
 • dolegliwości bólowe, opuchlizna czy krwiaki o nieustalonych pochodzeniu,
 • diagnostyka stanów zapalnych,
 • ocena mięśni pod kątem zmian guzowatych.

 

USG mięśni, ścięgien i więzadeł przeprowadza się również standardowo w procesie przygotowań do zabiegów chirurgicznych (np. rekonstrukcji więzadeł), gdyż pozwala na dokładne zaplanowanie zakresu operacji, a także kontrolnie w procesie rekonwalescencji czy późniejszej rehabilitacji. Ze względu na niską inwazyjność, może być wykonywane tak często, jak tylko jest to potrzebne, nawet u dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży.

Blokada dostawowa – zwana również znieczuleniem dostawowym – polega na wstrzyknięciu do jamy stawu środka przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego, który łagodzi dolegliwości bólowe. Iniekcji mogą podlegać również poszczególne struktury wchodzące w skład stawu, takie jak ścięgna, więzadła czy torebki stawowe – wówczas mamy do czynienia z blokadą okołostawową. Blokada stawowa oraz okołostawowa może dotyczyć:

 • stawu kolanowego,
 • stawu barkowego,
 • stawu łokciowego,
 • stawów nadgarstka,
 • stawu skokowego.

 

Wstrzyknięcie blokady stawowej to zabieg krótkotrwały – lekarz najpierw oczyszcza płynem antyseptycznym skórę, a następnie za pomocą małej igły wykonuje iniekcję. Miejsce to jest później opatrywane gazą lub bandażem. Ze względu na nakłucie skóry zabiegowi towarzyszy niewielki ból. W większości przypadków oczekiwany skutek przynosi już wykonanie jednego zastrzyku, niekiedy jednak potrzeba ich więcej. Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz zapoznaniu się z jego dokumentacją medyczną.

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, gdzie pełni funkcję składnika odżywczego dla skóry oraz mazi stawowej. Jego główna właściwość to wiązanie cząsteczek wody oraz dostarczanie jej do bardzo słabo ukrwionej chrząstki w stawach. Dodatkowo, kwas hialuronowy jest substancją lepką, dzięki czemu jest w stanie wytworzyć warstwę ochronno-odżywczą dla chrząstki stawowej. Dostawowe podanie kwasu hialuronowego pomaga wzmocnić poślizg powierzchni chrząstki oraz zahamować toczące się w niej procesy zapalne. Podanie kwasu hialuronowego wykonuje się jako:

 • terapię choroby zwyrodnieniowej stawów o różnym nasileniu,
 • okresowe uzupełnienie płynu maziowego w przypadku osób o wysokim użyciu stawów objętych schorzeniem.

 

Podanie kwasu hialuronowego jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, rzadko wywołującym powikłania. Zazwyczaj pierwsze efekty widoczne są po około 7 dniach od iniekcji. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz stopnia zaawansowania zmian, podanie kwasu hialuronowego można powtarzać co około 6 miesięcy.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Pokaż więcej

Zostaw wiadomość

Jeśli masz jakieś pytania, bądź chcesz umówić się na wizytę – napisz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu, celem przygotowania oferty przez Aurismed.