ORTOPEDA
PORADNIA ORTOPEDYCZNA
Ortopedia to dziedzina zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem operacyjnym chorób narządów ruchu czyli szkieletu (z wyjątkiem czaszki), układu więzadłowo stawowego, oraz uszkodzeń mięśni, nerwów i naczyń.
Najliczniejsza grupa pacjentów, to pacjenci ze złamaniami kości, zaś najczęstszy problem ortopedyczny stanowią choroby zwyrodnieniowe stawów np. stawu kolanowego lub biodrowego oraz urazy i choroby stawu kolanowego, prowadzące do uszkodzeń łąkotki, więzadeł, niestabilności kolan, uszkodzeń chrząstki stawowej.
Schorzenia narządu ruchu można podzielić na następujące grupy:
- choroby i wady wrodzone układu kostno-stawowego (kręcz szyjny, wysokie ustawienie łopatki, kolano przygięte, odwrócona stopa wrodzona, stopa końsko-szpotawa lub wydrążona)
- zmiany pourazowe (złamania zamknięte i otwarte, skręcenia, zwichnięcia)
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, bioder, kolan, rąk)
- choroby stawów o etiologii zapalnej (gorączka reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa)
- choroby metaboliczne tkanki kostnej (osteoporoza, osteomalacja)
- nowotwory – pierwotne i przerzutowe łagodne i złośliwe (kostniak, wyrośl chrzęstno-kostna, mięsak, szkliwiak)
Generalnie schorzenia narządów ruchu występują w obrębie bioder, kolan, barków, łokci, kręgosłupa, stopy i nerwów, a właściwie dobrane i zaplanowane leczenie przynosi pozytywne rezultaty kliniczne.
Centrum Medyczne Aurismed oprócz konsultacji ortopedycznych swoim pacjentom oferuje:
USG mięśni, ścięgien i więzadeł to bezpiecznie, nieinwazyjne oraz bezbolesne badanie obrazowe, które umożliwia ocenę ich struktury, rozpoznanie rodzaju, wielkości i lokalizacji zmian pourazowych, diagnozę przyczyn bólu oraz innych dolegliwości. Wśród wskazań do przeprowadzenia badania znajdują się:
- zbicia, naciągnięcia i naderwania mięśni,
- naciągnięcia, naderwania i zerwania ścięgien,
- naciągnięcia, naderwania i zerwania więzadeł,
- dolegliwości bólowe, opuchlizna czy krwiaki o nieustalonych pochodzeniu,
- diagnostyka stanów zapalnych,
- ocena mięśni pod kątem zmian guzowatych.
USG mięśni, ścięgien i więzadeł przeprowadza się również standardowo w procesie przygotowań do zabiegów chirurgicznych (np. rekonstrukcji więzadeł), gdyż pozwala na dokładne zaplanowanie zakresu operacji, a także kontrolnie w procesie rekonwalescencji czy późniejszej rehabilitacji. Ze względu na niską inwazyjność, może być wykonywane tak często, jak tylko jest to potrzebne, nawet u dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży.
Blokada dostawowa – zwana również znieczuleniem dostawowym – polega na wstrzyknięciu do jamy stawu środka przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego, który łagodzi dolegliwości bólowe. Iniekcji mogą podlegać również poszczególne struktury wchodzące w skład stawu, takie jak ścięgna, więzadła czy torebki stawowe – wówczas mamy do czynienia z blokadą okołostawową. Blokada stawowa oraz okołostawowa może dotyczyć:
- stawu kolanowego,
- stawu barkowego,
- stawu łokciowego,
- stawów nadgarstka,
- stawu skokowego.
Wstrzyknięcie blokady stawowej to zabieg krótkotrwały – lekarz najpierw oczyszcza płynem antyseptycznym skórę, a następnie za pomocą małej igły wykonuje iniekcję. Miejsce to jest później opatrywane gazą lub bandażem. Ze względu na nakłucie skóry zabiegowi towarzyszy niewielki ból. W większości przypadków oczekiwany skutek przynosi już wykonanie jednego zastrzyku, niekiedy jednak potrzeba ich więcej. Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz zapoznaniu się z jego dokumentacją medyczną.
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, gdzie pełni funkcję składnika odżywczego dla skóry oraz mazi stawowej. Jego główna właściwość to wiązanie cząsteczek wody oraz dostarczanie jej do bardzo słabo ukrwionej chrząstki w stawach. Dodatkowo, kwas hialuronowy jest substancją lepką, dzięki czemu jest w stanie wytworzyć warstwę ochronno-odżywczą dla chrząstki stawowej. Dostawowe podanie kwasu hialuronowego pomaga wzmocnić poślizg powierzchni chrząstki oraz zahamować toczące się w niej procesy zapalne. Podanie kwasu hialuronowego wykonuje się jako:
- terapię choroby zwyrodnieniowej stawów o różnym nasileniu,
- okresowe uzupełnienie płynu maziowego w przypadku osób o wysokim użyciu stawów objętych schorzeniem.
Podanie kwasu hialuronowego jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, rzadko wywołującym powikłania. Zazwyczaj pierwsze efekty widoczne są po około 7 dniach od iniekcji. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz stopnia zaawansowania zmian, podanie kwasu hialuronowego można powtarzać co około 6 miesięcy.