LOGOPEDA, NEUROLOGOPEDA
PORADNIA LOGOPEDYCZNA
I NEUROLOGOPEDYCZNA
Logopeda zajmuje się kształtowaniem właściwej mowy od początku jej rozwoju oraz doskonaleniem wszelkich niedoborów czy wad, powstających w trakcie rozwoju człowieka, mogących wpłynąć na zaburzenia mowy.
Neurologopeda zaś skupia się na zaburzeniach mowy wynikających z chorób neurologicznych.
Regularne uczestniczenie w szkoleniach zarówno w zakresie nowoczesnych metod protezowania narządu słuchu jak i rehabilitacji pacjentów z niedosłuchem oraz stałe podnoszenie kompetencji w zakresie logopedii jest gwarantem wysokiej jakości świadczonych usług.
Swoim pacjentom oferujemy:
- ćwiczenia usprawniające narząd artykulacyjny, tj. mięśnie języka, gardła, podniebienia miękkiego itp.
- masaż logopedyczny
- elektrostymulacja podniebienia miękkiego i języka.
Elektrostymulacja podniebienia miękkiego i języka
Zabieg elektrostymulacji wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami funkcji w obrębie narządów mowy.
Polega on na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie podniebienia miękkiego lub języka w celu usprawnienia ich funkcji.
Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe podniebienia lub/i języka, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni, a także stymuluje receptory czuciowe.
Do elektrostymulacji wykorzystuje się wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Dla uzyskania przepływu prądu, który pobudza mięśnie, stosuje się dwie elektrody; jedną z elektrod umieszcza się na łopatce, karku lub przedramieniu pacjenta, natomiast drugą elektrodą punktową dotyka się bezpośrednio stymulowane miejsce. Zabieg jest komfortowy, bo zupełnie bezbolesny. W zależności od stanu wrażliwości skórnej pacjent może odczuwać lekkie mrowienie lub może nie odnotować żadnych odczuć.
Zabiegi elektrostymulacji wykonuje się w seriach; najczęściej zaleca się 3 serie zabiegów, jednak może ich być mniej lub więcej, w zależności od potrzeb. W każdej serii wykonuje się 10 zabiegów elektrostymulacji (2 razy po 3 min), po jednym zabiegu dziennie. Dla uzyskania lepszej efektywności zabiegów pacjent wykonuje także ćwiczenia mięśni podniebienia miękkiego, gardła oraz języka.