Leczenie powikłań po Covid-19

PORADNIA POCOVIDOWA

COVID-19 jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez nowego wirusa z rodziny wcześniej znanych koronawirusów. Wirus ciężkiego ostrego zespołu zaburzeń oddechowych (SARS-CoV-2) po raz pierwszy został odnotowany w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 roku. Nową odmianę wirusa charakteryzuje nieco odmienny w stosunku do innych koronawirusów przebieg choroby. Największą uwagę zwraca szerokość spektrum objawów klinicznych. Są one bardzo różnorodne i u każdego pacjenta mogą przebiegać z innym natężeniem. Pomimo dużej ilości przypadków chorych z bezobjawowym bądź skąpoobjawowym przebiegiem, jest to choroba niezwykle niebezpieczna, która niesie za sobą wiele długotrwałych powikłań, a w krytycznych przypadkach powoduje zgon.

Najczęściej zgłaszanymi i odnotowywanymi objawami choroby są: wysoka gorączka, suchy męczący kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, ból głowy, ogólne rozbicie/osłabienie, uczucie utraty sił, bóle mięśni i stawów. Wśród pozostałych często pojawiających się objawów należy wskazać objawy otolaryngologiczne takie jak ból gardła, ból głowy, zaczerwienienie gardła, obstrukcja nosa czy dysfagia.

Wśród objawów otolaryngologicznych mogących przekształcić się w długotrwałe powikłania możemy wymienić:

  • anosmie/hyposmie – utratę węchu
  • ageusie/hypogeusie – utratę smaku
  • niedosłuch
  • zaburzenia równowagi
  • obwodowy niedowład nerwu twarzowego

 

Badania wykazały, iż powyżej wymienione objawy stanowią częste problemy wśród pacjentów. Ponad połowa pacjentów zgłasza ciągle trwające dysfunkcje narządu węchu i/lub smaku, pomimo upływu 2 tygodni od ustąpienia głównych objawów choroby. Przeprowadzone badania słuchu w grupie chorych na COVID-19 wykazały występowanie niedosłuchu odbiorczego. Natomiast zawroty głowy są najczęściej zgłaszanym objawem neurologicznym przy zakażeniu SARS-CoV-2. Dodatkowo poczyniono obserwacje zgłoszeń chorych z prezentowanym obwodowym niedowładem nerwu twarzowego, które pośrednio wskazują na związek wirusa SARS-CoV-2 z dysfunkcją tego nerwu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentów Centrum Medyczne Aurismed uruchomiło poradnię leczenia powikłań po COVID-19. Świadczymy kompleksowe usługi medyczne oferując porady specjalistyczne, badania diagnostyczne, niezbędną rehabilitację oraz leczenie pacjentów, u których pojawiły się powikłania z pogranicza dziedzin otolaryngologii, neurologii i psychologii. Służymy pomocą i prowadzimy pacjentów przez cały okres trwania procesu rekonwalescencji.

W dobie pandemii każdy z nas dotknięty jest niezwykle trudnymi, obciążającymi sytuacjami, które nacechowane są emocjami trudnymi w przeżywaniu. Nagła strata pracy, konieczność zmiany rytmu dnia, praca i nauka w formie zdalnej, ograniczone kontakty towarzyskie, trudność w dostępie do specjalistów- to tylko kilka z wielu czynników, które wzbudzają w nas obecnie strach, złość czy frustrację. Czasem zdarza się, że te uczucia są zbyt silne, byśmy umieli sobie z nimi radzić, czyli funkcjonować w sposób optymalny dla siebie. Narastający oraz długotrwały stres może powodować nie tylko objawy związane z ciałem fizycznym, takie jak kłopoty w zasypianiu, przewlekłe migreny, choroby autoimmunologiczne,  ale także wiele trudności natury psychologicznej np. reakcje nerwicowe, problemy komunikacyjne w związkach, relacjach z bliskimi, obniżenie nastroju, korzystanie z substancji psychoaktywnych. Jeśli czujesz, że moment, w jakim jesteś w Swoim życiu jest zbyt trudny; jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia by poradzić sobie z tym, co czujesz, serdecznie zapraszamy do skorzystania z pierwszej pomocy psychologicznej. Pomożemy Ci zbliżyć się do tego co czujesz, nazwać to co teraz jest najtrudniejsze i wskazać strategie radzenia sobie.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

prof. dr hab. Jarosław Wysocki20181124154223

prof. dr hab. Jarosław Wysocki

Specjalista otolaryngolog dziecięcy
Pokaż więcej

Zostaw wiadomość

Jeśli masz jakieś pytania, bądź chcesz umówić się na wizytę – napisz.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu, celem przygotowania oferty przez Aurismed.