Leczenie powikłań po Covid-19
PORADNIA POCOVIDOWA
COVID-19 jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez nowego wirusa z rodziny wcześniej znanych koronawirusów. Wirus ciężkiego ostrego zespołu zaburzeń oddechowych (SARS-CoV-2) po raz pierwszy został odnotowany w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 roku. Nową odmianę wirusa charakteryzuje nieco odmienny w stosunku do innych koronawirusów przebieg choroby. Największą uwagę zwraca szerokość spektrum objawów klinicznych. Są one bardzo różnorodne i u każdego pacjenta mogą przebiegać z innym natężeniem. Pomimo dużej ilości przypadków chorych z bezobjawowym bądź skąpoobjawowym przebiegiem, jest to choroba niezwykle niebezpieczna, która niesie za sobą wiele długotrwałych powikłań, a w krytycznych przypadkach powoduje zgon.
Najczęściej zgłaszanymi i odnotowywanymi objawami choroby są: wysoka gorączka, suchy męczący kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, ból głowy, ogólne rozbicie/osłabienie, uczucie utraty sił, bóle mięśni i stawów. Wśród pozostałych często pojawiających się objawów należy wskazać objawy otolaryngologiczne takie jak ból gardła, ból głowy, zaczerwienienie gardła, obstrukcja nosa czy dysfagia.
Wśród objawów otolaryngologicznych mogących przekształcić się w długotrwałe powikłania możemy wymienić:
- anosmie/hyposmie – utratę węchu
- ageusie/hypogeusie – utratę smaku
- niedosłuch
- zaburzenia równowagi
- obwodowy niedowład nerwu twarzowego
Badania wykazały, iż powyżej wymienione objawy stanowią częste problemy wśród pacjentów. Ponad połowa pacjentów zgłasza ciągle trwające dysfunkcje narządu węchu i/lub smaku, pomimo upływu 2 tygodni od ustąpienia głównych objawów choroby. Przeprowadzone badania słuchu w grupie chorych na COVID-19 wykazały występowanie niedosłuchu odbiorczego. Natomiast zawroty głowy są najczęściej zgłaszanym objawem neurologicznym przy zakażeniu SARS-CoV-2. Dodatkowo poczyniono obserwacje zgłoszeń chorych z prezentowanym obwodowym niedowładem nerwu twarzowego, które pośrednio wskazują na związek wirusa SARS-CoV-2 z dysfunkcją tego nerwu.
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentów Centrum Medyczne Aurismed uruchomiło poradnię leczenia powikłań po COVID-19. Świadczymy kompleksowe usługi medyczne oferując porady specjalistyczne, badania diagnostyczne, niezbędną rehabilitację oraz leczenie pacjentów, u których pojawiły się powikłania z pogranicza dziedzin otolaryngologii, neurologii i psychologii. Służymy pomocą i prowadzimy pacjentów przez cały okres trwania procesu rekonwalescencji.
W dobie pandemii każdy z nas dotknięty jest niezwykle trudnymi, obciążającymi sytuacjami, które nacechowane są emocjami trudnymi w przeżywaniu. Nagła strata pracy, konieczność zmiany rytmu dnia, praca i nauka w formie zdalnej, ograniczone kontakty towarzyskie, trudność w dostępie do specjalistów- to tylko kilka z wielu czynników, które wzbudzają w nas obecnie strach, złość czy frustrację. Czasem zdarza się, że te uczucia są zbyt silne, byśmy umieli sobie z nimi radzić, czyli funkcjonować w sposób optymalny dla siebie. Narastający oraz długotrwały stres może powodować nie tylko objawy związane z ciałem fizycznym, takie jak kłopoty w zasypianiu, przewlekłe migreny, choroby autoimmunologiczne, ale także wiele trudności natury psychologicznej np. reakcje nerwicowe, problemy komunikacyjne w związkach, relacjach z bliskimi, obniżenie nastroju, korzystanie z substancji psychoaktywnych. Jeśli czujesz, że moment, w jakim jesteś w Swoim życiu jest zbyt trudny; jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia by poradzić sobie z tym, co czujesz, serdecznie zapraszamy do skorzystania z pierwszej pomocy psychologicznej. Pomożemy Ci zbliżyć się do tego co czujesz, nazwać to co teraz jest najtrudniejsze i wskazać strategie radzenia sobie.