Elektrokochleografia Transtympanalna
(TT-ECochG)

abr-latencje-i-progi2-w-warszawie

Elektrokochleografia transtympanalna (TT-ECochG) jest elektrofizjologicznym, obiektywnym badaniem słuchu, które dostarcza informacji o trzech rodzajach słuchowych potencjałów wywołanych:

  • mikrofonikach ślimaka (CM – cochlear microphonics), które odzwierciedlają aktywność komórek słuchowych zewnętrznych),
  • potencjale sumacyjnym (SP – summation potential), odzwierciedlającym aktywność komórek słuchowych wewnętrznych,
  • potencjale czynnościowym nerwu słuchowego (AP – action potential), który odzwierciedla aktywność zwoju spiralnego i nerwu słuchowego.

Powyższe potencjały słuchowe wywołane uzyskuje się za pomocą stymulacji bodźcem akustycznym i w odpowiedzi na niego generowane są w ślimaku i obwodowej części drogi słuchowej.

Badanie elektrokochleografii transtympanalnej polega za założeniu specjalnej, jednorazowej, bardzo delikatnej i przystosowanej do tego elektrody igłowej na promontorium (nakłucie tylno-dolnego kwadrantu błony bębenkowej; miejsce po wkłuciu samoistnie zarasta w ciągu 24-48 godzin) i założeniu do przewodu słuchowego zewnętrznego delikatnej gąbkowej końcówki połączonej ze słuchawką wewnątrzuszną, która generuje bodziec akustyczny o częstotliwości i natężeniu adekwatnym do diagnozowanej choroby, jak i stanu słuchu osoby badanej (zwykle jest to trzask (click) lub ton o poziomie 75-85 dBnHL). Badanie wykonywane jest po konsultacji z lekarzem otolaryngologiem. Elektroda igłowa zakładana jest zawsze przez doświadczonego otolaryngologa w znieczuleniu miejscowym.

  • Badanie elektrokochleografii transtympanalnej nie wymaga szczególnego przygotowania, jeżeli pacjent posiada wcześniej wykonane badania słuchu, wyniki rezonansu magnetycznego może je przynieść ze sobą;
  • Przed wykonaniem badania wskazana jest konsultacja u otolaryngologa znającego się na istocie badania i posiadanie wstępnych, potrzebnych do interpretacji badań audiologicznych;
  • Ważne jest poprawne zadanie pytania medycznego (diagnozy klinicznej), aby poprawnie ustawić charakterystykę stymulacji akustycznej.

Badanie elektrokochleografii transtympanalnej wykonywane jest od 18 roku życia.

  • Wynik interpretuje i ocenia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski w ciągu 2 tygodniu;
  • Wyniki przesyłane są drogą mailową lub poprzez odbiór osobisty.

Kiedy wykonać badanie?

Diagnostyka choroby Ménierè'a (to jedno z najbardziej czułych badań i ma zastosowanie w obserwacji jej dynamiki)
Diagnostyka neuropatii słuchowej
Diagnostyka innych form uszkodzenia ślimaka
Śródoperacyjne monitorowanie słuchu podczas operacji otoneurologicznych

lub
zostaw wiadomość

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu, celem przygotowania oferty przez Aurismed.

    Nasz Zespół Specjalistów

    mgr Izabela Pobożny20181213154023

    mgr Izabela Pobożny

    Specjalista audiofonolog
    Pokaż więcej