Lubelska platforma telemedyczna LUBTELMED
RPO WL na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej 1 Badania i innowacje, Działania 1.2 Badania celowe.

Dnia 2 lipca 2018 roku Aurismed Biotechnology rozpoczął prace badawcze w ramach konsorcjum przemysłowego mające na celu opracowanie innowacyjnych usług telemedycznych. Projekt realizowany jest w ramach programu RPO WL na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej 1 Badania i innowacje, Działania 1.2 Badania celowe.

Telemedycyna stanowi obecnie jedną z najnowocześniejszych dziedzin nauki wspomagającą działania służby zdrowia.
Oparta jest na innowacyjnej formie świadczenia usług medycznych, łącząc w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii pozwala przełamywać bariery geograficzne, umożliwia błyskawiczne dotarcie do pacjenta ze skuteczną diagnostyką, terapią, czy rehabilitacją, bez konieczności wizyty w przychodni bądź szpitalu. Stanowi odpowiedz na coraz bardziej zindywidualizowane potrzeby współczesnego pacjenta.
„Lubelska platforma telemedyczna LUBTELMED” zakłada stworzenie serwisu usług telemedycznych wybranych problemów profilaktyki zdrowia z zakresu otorynolaryngologii w oparciu o technologie VR.
Przedmiotem projektu jest: stworzenie innowacyjnej interaktywnej platformy telemedycznej oferującej usługi typu B2C, B2B z wykorzystaniem Internetu rzeczy (IoT) dla podmiotów leczniczych, lekarzy i pacjentów w oparciu o zasady Evidence Based Medicine w ramach konsorcjum przemysłowego przy wykorzystaniu know how w zakresie medycyny i informatyki (w tym TIK), umożliwiającej wczesną diagnostykę i rehabilitację schorzeń narządów zmysłu.
Platforma będzie działać na 3 płaszczyznach:
- Usługi telemedyczne (UT) skierowane do pacjentów.
- Usługi telemedyczne (UT) skierowane do lekarzy POZ.
- Usługi telemedyczne w zakresie zarządzania i udostępniania najnowszej specjalistycznej wiedzy medycznej dla profesjonalistów z branży medycznej z elementami e-learningu.
Cele projektu realizowane będą dzięki przeprowadzeniu prac B+R we współpracy z jednostkami naukowymi w oparciu o 2 zadania w zakresie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych. Wypracowane innowacyjne aplikacje medyczne, będą miały na celu skuteczną i szybką diagnozę on-line oraz oferowanie innowacyjnych usług rehabilitacyjnych z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych.