Narodowe centrum badań i rozwoju innotech II
Projekt badawczo – rozwojowo – wdrożeniowy finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innotech II IN-Tech.
„Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego urządzenia do śródoperacyjnego monitorowania słuchu w trakcie operacji tympanoplastycznych”
Okres realizacji: 2013 – 2016
Projekt realizowany w ramach konsorcjum naukowo – przemysłowego.
Konsorcjanci:
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Aurismed S.A.
- Signovia International Sp. z o.o.
Celem niniejszego projektu było opracowanie i wdrożenie innowacyjnego systemu jednoczesnych pomiarów potencjałów słuchowych i drgań kosteczek słuchowych (AEP+LDV) do śródoperacyjnej oceny poprawy słuchu w czasie operacji ucha środkowego. Celem operacji ucha środkowego jest usunięcie zmian patologicznych oraz rekonstrukcja błony bębenkowej i kosteczek tak, aby po operacji doszło do maksymalnej poprawy słuchu. Opracowana w wyniku prac b+r innowacyjna aparatura medyczna OssiMon LAIOM – Laser ASSR Introoperative Ossiculoplasty Monitoring umożliwia poprawne wykonanie operacji ossikuloplastyki i osiągnięcie maksymalnej poprawy słuchu.
Jako kompleksowe rozwiązanie technologiczne (hardware + software + know-how) odpowiada na problem poprawy efektywności operacji plastyki kosteczek słuchowych (ossikuloplastyka). Kluczowym czynnikiem warunkującym sukces ossikuloplastyki jest prawidłowe pozycjonowanie kosteczek. Dotychczas weryfikacja prawidłowości pozycjonowania kosteczki mogła nastąpić dopiero po wybudzeniu pacjenta i dokonaniu badania audiometrycznego. Wyniki przedstawione na audiogramie informowały o poprawności bądź nie ułożenia kosteczki, a co za tym idzie o powodzeniu przeprowadzonej operacji. W przypadku nieoptymalnego umiejscowienia kosteczek, operację trzeba było powtórzyć, często wielokrotnie, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Jedyną alternatywą dla przeprowadzonych działań byłoby operowanie pacjentów w znieczuleniu miejscowym – zabieg bardzo ryzykowny i stresujący, a większości przypadków niemożliwy do przeprowadzenia. Wdrożenie rozwiązania OssiMon LAIOM umożliwia weryfikację prawidłowości przeprowadzonej operacji jeszcze w jej trakcie. Eliminuje więc konieczność powtarzania zabiegu.
W realizację niniejszego projektu zaangażowani byli naukowcy z renomowanych jednostek naukowych z kraju oraz USA, a jego bezpośrednim efektem było zgłoszenie i otrzymanie patentu na dwa wynalazki oraz cztery wzory użytkowe. W chwili obecnej finalizowana jest sprzedaż licencji niewyłącznej na OssiMon LAIOM przedsiębiorcy z USA.