Mezoterapia

Mezoterapia jest metodą odżywiania skóry i zwiększania jej gęstości poprzez dostarczenie bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Najczęściej stosowana jest w dermatologii i medycynie estetycznej do leczenia i profilaktyki. Pierwszy zabieg mezoterapii igłowej przeprowadził w 1952 roku francuski lekarz Michael Pistor u pacjenta z niedosłyszeniem. Wprawdzie poprawa słuchu nie nastąpiła, zaobserwowano jednak redukcję objawów towarzyszących, takich jak szumy uszne oraz dolegliwości bólowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Zachęcony wynikami lekarz oraz jego uczniowie rozwijali stosowanie mezoterapii w leczeniu migreny oraz przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. Od lat sześćdziesiątych XX w. zaczęto wykorzystywać metodę w niektórych dermatozach takich jak: łysienie plackowate, rogowiak kolczystokomórkowy, łuszczyca zwykła.

Aktualnie, mezoterapię stosujemy w celu nawilżenia i poprawienia jędrności skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Po przeprowadzeniu serii zabiegów skóra staje się bardziej napięta, drobne zmarszczki wygładzone, a głębsze spłycone. Zabieg polega na przeprowadzeniu serii wkłuć w skórę właściwą i podaniu małej ilości preparatu kwasu hialuronowego, czasami w mieszankach z aminokwasami lub nukleotydami. Następnie wykonuje się delikatny masaż okolicy ostrzykiwanej w celu równomiernego rozłożenia preparatu. Po zabiegu mogą pojawić się obrzęki, rumień, krwiaki oraz siniaki, które powinny ustąpić w ciągu 72 godzin. W fazie intensywnej przeprowadza się cztery – sześć zabiegów co dwa tygodnie, a w fazie podtrzymującej jeden zabieg co dwa miesiące. Dzięki zabiegom podtrzymującym, efekt kuracji może utrzymać się do 3 lat.

W okresie terapii oraz po niej należy unikać promieniowania UV, które przyspiesza rozkład kwasu hialuronowego. Zaleca się stosowanie silnych filtrów przeciwsłonecznych i blokerów promieniowania UV, nie wolno także korzystać z solarium. Mezoterapię można łączyć z innymi technikami odmładzającymi, takimi jak botulina i wypełniacze w odstępach 2 - 3 tygodniowych.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • ciąża, okres karmienia piersią,
  • menstruacja,
  • alergia, uczulenie na składniki zawarte w preparatach, lub środkach przeciwbólowych
  • cukrzyca, a w szczególności niewyrównana,
  • opryszczka i inne wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, a także stany zapalne,
  • choroby nowotworowe w trakcie leczenia,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych ( m.in. kwasu acetylosalicylowego, heparyny, acenokumarolu),
  • skłonności do blizn i zwłóknień.

Zabieg trwa około godziny i wykonywany jest po znieczuleniu.